ایمپلنت در بیماران مبتلا به سرطان؛ یکی از سوال برانگیزترین مسائل برای بخشی از بیمارانی است که قصد دریافت ایمپلنت را دارند. چه زمانی میتوان درمان ایمپلنت را برای بیماران سرطانی انجام داد؟ خطرات ناشی از درمان ایمپلنت در افراد مبتلا به سرطان تحت پرتودرمانی چیست؟

تاثیر پرتو و شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان

درمان سرطان در ناحیه سر و گردن معمولا ترکیبی از جراحی، رادیوتراپی و گاهی شیمی درمانی است. تمامی این روش های درمانی پتانسیل ایجاد اثرات ناخواسته بر روی بافت های نرم و سخت دهان را دارا هستند.
داروهای شیمی درمانی با مشکلات زیادی همانند ترمیم زخم و عوارض سرکوب سیستم ایمنی در ارتباطند. تاثیرات حاد رادیوتراپی شامل التهاب مخاط،تغییر عملکرد غدد بزاقی و خطر عفونت مخاط هستند. به علت اثرات زیان آور این درمان ها، اصلاح و ترمیم زخم بعد از جراحی به شکل چشمگیری کاهش میابد.

تصویری از یک بیمار مبتلا به سرطان در حال دریافت پرتو درمانی
پرتو درمانی

ایمپلنت در بیماران مبتلا به سرطانی

در دندانپزشکی ایمپلنت، موضوعات بسیار بحث برانگیزی درباره بازسازی دهان توسط ایمپلنت در بیماران مبتلا به سرطان تحت پرتو درمانی وجود دارد.
عمده ترین خطر جایگذاری ایمپلنت در استخوان پرتودرمانی شده، استئورادیونکروز است که مرگ غیر قابل برگشت استخوانی ست. در این فرآیند استخوان قدرت ترمیم خود را از دست می دهد.
تحقیقات متعدد نشان می دهد که توانایی استخوان در اتصال به ایمپلنت به ناحیه پرتو دیده به موارد زیر بستگی دارد؛

  • میزان دوز اشعه
  • مدت زمان گذشته از قرارگیری در برابر اشعه

به نظر می رسد هرچه فاصله بین پرتودرمانی با قرار دهی ایمپلنت بیشتر باشد، احتمال موفقیت درمان بیشتر می شود. این مسئله همچنین باعث می شود خطر ابتلا به استئورادیو نکروز کمتر است.
یکی از درمان هایی که می تواند احتمال ایجاد استئورادیونکروز را کاهش دهد، استفاده از اکسیژن های هایپرباریک است. این کار باعث می شود تا فشار اکسیژن در استخوان پرتودیده بالا رفته و باعث تحریک رشد و تقسیم سلول های استخوانی شود.
به دلیل شیوع بالای شکست درمان ایمپلنت در بیماران مبتلا به سرطان باید توجه خاصی نسبت به ان ها مبذول گردد.
تاریخچه پزشکی بیمار که شامل ناحیه پرتودیده، نوع و دوز تراکمی اشعه باید قبل از جراحی به دقت ارزیابی شود تا خطرات احتمالی را کاهش داده و شانس موفقیت درمان بالا رود.

ارائه انواع خدمات درمانی ایمپلنت در بیماران مبتلا به سرطان؛ یکی از خدماتی است که در کلینیک دندانپزشکی دکتر پویا باقری به بیماران ارائه می شود. شما می توانید با مراجعه به این مرکز دندانپزشکی مجهز از کلیه خدمات دندانپزشکی در محیطی کاملا بهداشتی با بهترین، کیفیت همراه با آرامش خیال بهره مند شوید.

منبع؛

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK424084/